czwartek, 25 sierpnia 2011

Cofamy się w czasie... lata 40.

Wielcy projektanci mody nieustannie nas zaskakują, zazwyczaj bardziej perfekcyjnością w odświeżaniu trendów sprzed lat niż zupełnie nowymi pomysłami. Moda ma swoje zasady, jedną z nich wydaje się być sentencja "wszystko wraca", którą spokojnie mogłyby wygłosić teraz nasze babcie i prababcie. Moda cofa się w czasie po fasony i kroje, które serwuje nam we współczesnym klimacie.
     Ważne ikony mody lat 40. to oczywiście Rita Hayworth i Marlene Dietrich. Fasony to: podkreślone ramiona, spódnice długości 3/4 w kształcie litery A lub klasyczne ołówkowe, na co dzień krótkie sweterki, na wieczór długie, podkreślające figurę suknie, oraz wspomniana już baskinka do żakietu. Możemy również nadać naszej stylizacji jedynie posmaku lat 40. i wykorzystać tę inspirację w makijażu: mocna szminka (w tym sezonie najlepiej w odcieniu burgund), jasna cera, koniecznie róż na policzkach, oczy lekko podkreślone maskarą. 
Musimy zwracać uwagę na to, by talia i biodra były podkreślone. W dobrym smaku jest również dbanie o szczegóły i dodatki czyli kapelusze, rękawiczki (obowiązkowe długie do wieczorowej sukni) i okulary przeciwsłoneczne.
       Oczywiście musimy przyznać, iż w stylizacji prosto z lat 40. możemy czasem wyglądać jak na balu przebierańców, warto jest więc sięgać po detale tego trendu, lub świadomie go odmładzać! Pomogą nam w tym przede wszystkim ostre kolory i buty. Współczesne high-heels na platformach przyniosą podwójną korzyść, gdyż wydłużą nam nogi, które mogą być narażone na optyczne skracanie przez fason litery A spódnicy. Jeśli natomiast czujesz, że te kroje nie są dla Ciebie, zwróć uwagę na desenie! POLKA dots, czyli po prostu grochy, na apaszkach czy spódnicach to idealny sposób na powiew mody lat 40.

          Według krytyków mody kolekcję, która najlepiej oddaje klimat mody z omawianej dekady, stworzyła Muccia Prada dla MIU MIU. Polecam przegląd pokazu:

           Kolekcja Marc Jacobs proponuje nam bardziej współczesna interpretację:

Wskazówka: Gorąco polecam zapoznanie się z fotografiami autorstwa Williego Maywalda. Willy Maywald fotografował przede wszystkim kolekcje Christiana Diora w latach 40. w Paryżu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz